Иако је реч о ургентној обавези свих главних обвезника у поступку транзита робе, не треба изгубити из вида да ће коришћењем овог облика обезбеђења, а посебно кроз модалитет ослобођења од његовог полагања, привредни субјекти стећи значајне повољности у свом пословању
Царински поступак транзита робе кроз Републику Србију представља важну привредну делатност, с обзиром на то да се тиме на непосредан начин и директним плаћањима обезбеђују знатна финансијска средства, а посредно се омогућава додатна упосленост одређеног дела запослених кроз производњу роба и пружање услуга за потребе возача и њихових транспортних средстава током транзита.
Управо је из наведених разлога на Влади Републике Србије обавеза да системски и систематично ради на стварању услова који ће омогућити задржавање постојећег броја транспортних средстава који користе наше царинско подручје ради транзита робе, али и на стварању додатних могућности како би се тај број повећао.
Приказаћемо основне елементе поједностављеног царинског поступка употребе генералног обезбеђења или ослобођења од полагања обезбеђења у поступку транзита робе, који управо представља активност Управе царина (као дела Министарства финансија и привреде, па самим тим и Владе), са основним циљем унапређења услова (царинског) пословања бонитетних привредних друштава. Такође, на самом почетку, желимо да подвучемо да подношење захтева и добијање одобрења за овакав поједностављени царински поступак представља истовремено и ургентну обавезу свих оних учесника у царинском подручју који желе или имају потребу да буду и главни обвезници за царински дуг који може настати у поступку транзита робе.
Зашто подношење захтева и добијање одобрења за употребу генералног обезбеђења у поступку транзита представља ургентну обавезу?
По још увек важећем систему обезбеђења царинског дуга који може настати у поступку транзита робе, главни обвезници могу користити старе банкарске гаранције које издају њихове пословне банке (реч је о „Банкарским гаранцијама за стављање робе у слободан промет и транзит”) и то до дана њиховог важења. После тога, а по истеку важења наведене банкарске гаранције, главни обвезник за покриће царинског дуга у поступку транзита може користити генерално обезбеђење. Дефинисање и почетак примене система генералног обезбеђења (од 1. 1. 2012. године) у Републици Србији настао је због обавезе Управе царина да примењује важеће законодавство, нарасле потребе за усаглашавањем наших царинских процедура са онима које се примењују у развијеним економијама (у првом реду са онима у ЕУ), али и због већ наведеног циља Управе царина да активно ствара услове у којима ће бонитетна и солвентна привредна друштва пословати са мањим трошковима. Због свега наведеног, систем „старих банкарских гаранција” од почетка ове године постепено се замењује новим системом, а то је систем употребе генералног обезбеђења у царинском поступку транзита робе.
Типови одобрења за употребу генералног обезбеђења
Основни стожер око кога се концентрише поступак давања одобрења за употребу генералног обезбеђења у поступку транзита робе јесте референтни износ, а њега утврђује (и то применом највиших стопа царина и других дажбина које се везују за предметну робу) и предлаже у поднетом захтеву сам главни обвезник (подносилац захтева) на основу података из своје књиговодствене евиденције, а проверу и коначно утврђивање тако предложеног референтног износа врши надлежни царински орган. У принципу, износ који треба да буде покривен генералним обезбеђењем једнак је нивоу на коме је утврђен референтни износ. Ово правило има општи карактер, а у пракси, односно у земљама код којих је овај систем већ у примени, највећи број главних обвезника управо и добија одобрења за употребу генералног обезбеђења у поступку транзита робе на нивоу од 100% утврђеног референтног износа.
Надлежни царински орган, међутим, на основу прихваћених доказа и на бази тога донете одлуке да подносилац захтева испуњава одређене услове и критеријуме може одобрити употребу генералног обезбеђења чији износ није једнак стварно утврђеном референтном износу, па су могуће следеће ситуације:
- износ који треба да буде покривен генералним обезбеђењем смањити за 50% од висине референтног износа,
- износ може бити смањен за 70% од висине референтног износа, и
- главни обвезник може бити ослобођен од полагања обезбеђења у поступку транзита робе.
Наведене могућности смањења гарантне исправе за 50% или 70% од висине стварно утврђеног референтног износа, а нарочито евентуална могућност потпуног ослобођења од полагања обезбеђења у поступку транзита, представљају свакако изазов за један број привредних субјеката који се јављају и у улози главног обвезника. Са друге стране, добијањем неког од управо наведених одобрења, стратешка позиција привредног субјекта битно се мења, такав привредни субјект има мање трошкове пословања и самим тим постаје конкурентнији.
Услови које треба да испуни привредно друштво у циљу добијања одобрења
Да би стекло могућност да добије наведено одобрење, привредно друштво мора да испуњава скуп основних услова (услови које и иначе треба испунити и за остале видове могућих поједностављених царинских поступака), а уколико жели да добије неко од одобрења које подразумева могућност умањења референтног износа, или чак ослобођење од полагања обезбеђења у поступку транзита робе, мора да испуњава и друге додатне услове.
Основни услови које треба да испуни привредни субјект јесу:
– да му је седиште у Републици Србији,
– да редовно користи транзитне поступке,
– да није извршио озбиљан царински или порески прекршај, или да није учестало кршио царинске или пореске прописе,
– да царински орган може лако и брзо да врши надзор над предметном робом и спроводи одговарајућу контролу, као и
– да подносилац захтева води евиденције које омогућавају царинском органу да у случају потребе врши ефикасну контролу.
Додатни услови које подносилац захтева мора да испуни ако претендује на добијање одобрења које подразумева смањење референтног износа или потпуно ослобођење јесу:
– уколико се привредни субјект кандидује да добије одобрење које подразумева смањење референтног износа за 50%, мора да докаже царинском органу да је финансијски солвентан и да поседује довољно искуства у поступку транзита,
– уколико подносилац захтева жели да добије одобрење које подразумева смањење референтног износа за 70%, подносилац захтева мора да докаже да је финансијски солвентан, да има довољно искуства у поступку транзита, као и да врло блиско сарађује са Управом царина,
– могућност да привредни субјект одобрењем царинског органа буде ослобођен обавезе полагања обезбеђења у поступку транзита робе, може наступити уколико подносилац захтева докаже да је финансијски солвентан, има довољно искуства у поступку транзита, врло блиско сарађује са Управом царина, сам управља превозом робе у поступку транзита и истовремено располаже таквим финансијским средствима која су довољна за испуњење његових обавеза.
С обзиром на то да наведени услови представљају само опште изразе са недовољно јасним конкретним одредницама, у Табели 1 представљамо појашњење самих израза, како би заинтересовани могли лакше да препознају своје могућности.
Табела 1: Критеријуми за умањење заједничког обезбеђења
| Критеријуми | Напомене |
| 1) Довољно искуство
|
Доказ о довољном искуству пружа се правилном употребом заједничког поступка транзита у својству главног обвезника у току следећег временског рока пре подношења захтева за умањење:– 1 година у случају одобравања генералног обезбеђења;
– 2 године у случају умањења референтног износа на ниво од 50%, – 3 године у случају умањења на ниво од 30% референтног износа
Та се раздобља смањују за једну годину за подносиоца захтева који за подношење декларација за поступак транзита користи електронски систем размене података. |
| 2) Врло блиска сарадња с Управом царина
|
Главни обвезник постиже веома блиску сарадњу с Управом царина тако што у управљање својим превозом укључује посебне мере које на тај начин Управи царина олакшавају обављање провера и заштиту интереса у питању.Под условом да задовољавају Управу царина, такве мере се, између осталог, могу односити на:
– посебне методе попуњавања декларација за поступак транзита (посебно употреба електронског система размене података); или – садржај таквих декларација, када главни обвезник пружа додатне информације и онда када то није обавезно; или – методе испуњавања формалности за стављање робе у поступак (нпр. главни обвезник увек подноси своје декларације истој царинарници). |
| 3) Управљање превозом
|
Главни обвезник пружa доказе да управља превозом:а) тако да сам обавља превоз и примењује високе стандарде сигурности;
или б) коришћењем превозника с којим има дугогодишње уговорне односе и који пружа услугу која задовољава високе стандарде сигурности; или в) коришћењем посредника који је уговором везан с превозником и пружа услугу која задовољава високе стандарде сигурности. |
| 4) Довољна финансијска средства за испуњење обавеза | Главни обвезник доказује да има финансијска средства за испуњење својих обавеза, пружањем доказа Управи царина да има средства за плаћање дуга који би могао настати у вези с дотичном робом. |
Подношење захтева за добијање одобрења
Уколико привредни субјект, анализом управо представљених и појашњених услова и критеријума за одобрење поједностављеног транзитног поступка давања одобрења за употребу генералног обезбеђења, сматра да испуњава неке од постављених услова (или чак све услове), мора да поднесе захтев (приказан на слици) надлежној царинарници ради добијања захтеваног одобрења. Захтев се подноси надлежној царинарници према месту седишта и месту главног књиговодства подносиоца захтева. У захтеву обавезно мора бити унет датум подношења, мора да буде потписан од стране одговорног лица и сачињен у писменој форми. Поред наведеног, захтев мора да садржи и све чињенице које ће царинском органу омогућити да изврши ефикасну проверу испуњености прописаних услова.
Уколико се резултатима провере установи да привредни субјект испуњава прописане услове, надлежни царински орган издаје одобрење за употребу генералног обезбеђења, и то најкасније у року од три месеца рачунајући од дана када је захтев поднет.
Образац захтева за одобрење употребе генералног обезбеђења у суштини представља неку врсте „самопроцењујућег упитника”, који попуњава главни обвезник и који при том сам предлаже висину референтног износа и опредељује се за одређено одобрење. Како би заинтересовани привредни субјекти лакше могли да обаве све потребне припремне радње у смислу прикупљања одговарајућих доказа о испуњености појединих услова, треба знати да је уз захтев, а у зависности од жељеног одобрења потребно приложити и неку од следећих исправа:
– извод из евиденције транзитних поступака коју води главни обвезник,
– детаљан списак врста робе коју је подносилац захтева превозио у претходној години,
– детаљан списак учињених прекршаја,
– потврду да су измирене све пореске обавезе,
– копије ISO стандарда,
– БОН-1, БОН-2, Scoring,
– доказе о евентуалном власништву,
– изводе из земљишних књига.
Уверење о генералном обезбеђењу или ослобођењу од полагања обезбеђења
Као резултат провере испуњености услова и на темељу позитивног става надлежног царинског органа, главном обвезнику се издаје уверење о генералном обезбеђењу или ослобођењу од полагања обезбеђења у поступку транзита. Његова основна улога јесте да послужи главном обвезнику да докаже поседовање одговарајућег генералног обезбеђења. Уверење о одобреном генералном обезбеђењу има кључну улогу у поступку примене и употребе одобреног генералног обезбеђења у поступку транзита робе. С тим у вези, главни обвезник издато уверење подноси отпремној царинарници (или надзорној царинској испостави уколико главни обвезник има и одобрен статус овлашћеног пошиљаоца), а подаци из уверења (евиденциони број обезбеђења из регистра обезбеђења) уносе се у рубрику 52 декларације за поступак транзита.
Укидање и опозив издатог одобрења
Царински орган у чијој су надлежности питања у вези с генералним обезбеђењем, може донети одлуку о укидању одобрења за употребу генералног обезбеђења или ослобођење од полагања обезбеђења, уколико више нису испуњени услови који су постојали у моменту доношења позитивне одлуке. Исти ефекат се постиже и у случају када давалац обезбеђења самостално и у било ком моменту опозове гарантну исправу, као неопходан инструмент обезбеђења царинског дуга који може настати у царинском поступку транзита робе. Правно дејство укидања или опозива одобрења наступа у року од 15 дана од дана када је о тим чињеницама обавештен давалац обезбеђења или царински орган у чијој су надлежности питања везана за употребу генералног обезбеђења. Даном ступања на снагу одлуке о укидању или опозиву одобрења, сва уверења која су претходно издата главном обвезнику и носиоцу предметног одобрења, не смеју се користити као доказ о поседовању одговарајућег одобрења и морају бити враћена царинском органу.
Права и обавезе главног обвезника (носиоца одобрења)
Одређене обавезе на чије се континуирано испуњавање будући носилац одобрења обавезао већ се налазе у самом обрасцу захтева. Независно од тога, главни обвезник који је доношењем одобрења постао и његов носилац, као основну обавезу мора да има у виду обавезу да генерално обезбеђење, генерално обезбеђење у умањеном износу или ослобођење од полагања обезбеђења може користити само до висине утврђеног референтног износа. С тим у вези, у започетом поступку транзита, референтни износ се умањује за висину царинског дуга који би евентуално у том случају могао настати, а потврдом пријема робе у одредишној царинарници (или пријемом робе од стране овлашћеног примаоца) окончава се транзитни поступак и истовремено ослобађа резервисани износ обезбеђења. Уколико због повећаног обима посла настане потреба за већим нивоом референтног износа, главни обвезник има право, али је истовремено и дужан у писаној форми обавестити Управу царина о тој чињеници (у истом смислу подразумева се и право главног обвезника да обавести наведене царинске органе и о чињеници да је утврђени референтни износ постао превисок за редовно обављање транзитних поступака). Осим тога, главни обвезник има право да приликом издавања уверења о генералном обезбеђењу на полеђини уверења упише имена особа одговорних за потписивање транзитних декларација и полагање обезбеђења за транзитне поступке, с тим што овако дато овлашћење главни обвезник може опозвати у било ком тренутку.
ПРИЛОЗИ
ОБРАЗАЦ
Подносилац захтева:
__________________________________
Датум:
_____________________
ЗАХТЕВ ЗА ИЗДАВАЊЕ ОДОБРЕЊА ЗА УПОТРЕБУ ГЕНЕРАЛНОГ ОБЕЗБЕЂЕЊА, УПОТРЕБУ ГЕНЕРАЛНОГ ОБЕЗБЕЂЕЊА У УМАЊЕНОМ ИЗНОСУ ИЛИ ОСЛОБОЂЕЊУ ОД ПОЛАГАЊА ОБЕЗБЕЂЕЊА У ПОСТУПКУ ТРАНЗИТА
Молим Управу царина, Царинарницу ______________ да ми одобри издавање одобрења за употребу генералног обезбеђења, употребу генералног обезбеђења у умањеном износу или ослобођење од полагања обезбеђења у поступку транзита (потребно заокружити), у складу са чланом 101. став 7. Царинског закона („Сл. гласник РС”, бр. 18/10) и у складу са чланом 423. став 1. тачка 1. и члановима 430–435. Уредбе о царински дозвољеном поступању с робом („Службени гласник РС”, бр. 93/10).
I Подаци о подносиоцу захтева
|
1. |
Привредно друштво: |
|
2. |
Адреса: |
|
3. |
Порески број (ПИБ): |
|
4. |
Матични број: |
|
5. |
Број запослених: |
|
6. |
Одговорна особа: |
|
7. |
Контакт особа/радно место:Телефон: Телефакс: Имејл: |
|
8. |
Место и адреса где ће се налазити и водити евиденције: |
ИСПУЊАВАЊЕ ОСНОВНИХ УСЛОВА
II Подаци о испуњавању основних услова
|
1. |
Подносилац захтева наступа као (заокружити):а) главни обвезник д) овлашћени прималац
б) увозник ђ) отпремник/заступник в) извозник е) друго г) овлашћени пошиљалац |
|
2. |
Подаци о гарантуНазив:
Контакт особа: Телефон: Телефакс: Имејл: |
|
3. |
Навести начин праћења референтног износа: |
|
4. |
Подаци о броју окончаних транзитних поступака:Недељни просек: |
|
5. |
Изјављујемо да је финансијско пословање наше фирме стабилно. |
|
6. |
Изјављујемо да у протекле две године нисмо теже нити учестало кршили царинске ни пореске прописеАко је било кршења, навести облике кршења, те бројеве под којим се прекршајне пријаве воде, датуме и места где су почињена: |
III Подаци о предвиђеним транзитним поступцима и роби који су намењени утврђивању референтног износа и/или висине обезбеђења
Напомена: детаљан преглед података о роби приложити уз захтев
| Врста робе – трговачки назив робе | Број транзита недељно | Бруто маса по транзитном поступку (у јед. мере) | Вредност робе по транзиту (валута/динара) | Референтни износ (подносилац захтева рачуна и предлаже износ) |
(Напомена: попуњава се онолико колона колико има врста робе)
Б. ПРОВЕРА ИСПУЊЕНОСТИ ДОПУНСКИХ КРИТЕРИЈУМА ЗА УПОТРЕБУ УМАЊЕНОГ ОБЕЗБЕЂЕЊА И ЗА ОСЛОБОЂЕЊЕ ОД ПОЛАГАЊА ОБЕЗБЕЂЕЊА
При испуњавању следећих критеријума обезбеђење се може умањити за износ, наведен у првој колони (изражен у % референтног износа). При процени се користе и интерне информације о подносиоцу захтева, које је прикупила Централа Управе царина, као царински орган надлежан за издавање одобрења.
| Умањење (у %) | Услови | |
| Референтни износ једнак висини обезбеђења | Испуњење основних услова | |
| 50 | а) и б) | |
| 70 | а) и б) и в) | |
| 100 (ослобођење од полагања обезбеђења) | а) и б) и в) и г) и д) |
а) Подаци о финансијском стању
| Је ли финансијско стање ваше фирме стабилно?
Јесу ли ваше обавезе према царинским и пореским органима правовремено измирене?
Има ли ваша фирма дуговања (према другим фирмама или државним органима) која би могла довести до финансијске нестабилности или стечајног поступка?
Напомена: Приложити потврде о измирењу свих обавеза
|
|
|
б) Искуства при спровођењу транзитних поступака
| Спроводите ли редовно транзитне поступке у складу са прописима као главни обвезник?Ако је одговор ДА, колико година?
………………………………………………………………………………………
Колико сте транзитних декларација поднели прошле године? Број декларација: …………………..……………………………………………
Колико сте, као главни обвезник, имали неокончаних транзитних поступака у прошлој години? Број:……………………………………………………………
Јесте ли у прошлој години примили захтев за плаћање царинског дуга у вези са неокончаним транзитним поступцима? Ако је одговор ДА, колико? ……………………………………………………………….. |
|
|
в) Сарадња са Управом царина
| Хоћете ли ограничити употребу уверења о обезбеђењу на одређену/е отпремну/е царинарницу/е? Ако је одговор ДА наведите на које?……………………………………………………………….
…………………………………………………………………
Подносите ли декларације за остале царинске поступке? Ако је одговор ДА, наведите за које поступке и где? ………………………………………………………………… ………………………………………………………………… ………………………………………………………………… Користите ли нека друга поједностављења царинских поступака? Ако је одговор ДА наведите које, те упишите бројеве одобрења? ………………………………………………………………… …………………………………………………………………
|
|
|
г) Управљање транзитом
| Вршите ли сами превоз робе при обављању транзитног поступка?
Ако је одговор НЕ, наведите колики део робе (у %) превозе за вас треће особе? ………………………………………………………… Имате ли с трећим особама дугорочне уговоре о пословној сарадњи? Наведите и приложите копије уговора: ………………………………………………………………… Да ли поседујете цертификат ISO стандард? Ако је одговор ДА наведите који и до када је правоснажан? ………………………………………………………….. Користите ли при транспорту GPS или други одговарајући систем? |
|
|
д) Подаци о финансијским средствима за испуњавање обавеза
| Ради увида у финансијско стање прилажемо биланс стања и приказ добити (последњи подаци – БОН-1)?
Прилажемо друге доказе о финансијском стању: – детаље о расположивим финансијским средствима (стање средстава на рачуну/приказ финансијских токова – БОН-2)
– детаље о свим средствима и власништву који би се могли користити у случају настанка дуга
– податке о основним средствима
– изводе из земљишних књига
|
|
|
IV На основу података и приложених доказа подносилац захтева предлаже
|
V Уверење о генералном обезбеђењу
Молимо Управу царина да нам се изда ……… уверење о ………………………………., које ћемо уложити отпремној царинарници/царинарницама:
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
VI Подносилац захтева се обавезује да ће:
– водити евиденције о окончаним транзитним поступцима за које је гарантовао својим генералним обезбеђењем и водити надзор употребе референтног износа;
– у писаној форми и у најкраћем року обавестити Централу Управе царина о свим чињеницама насталим након издавања одобрења, које могу утицати на његову даљу употребу или његова својства;
– у писаној форми информисати Централу Управе царина и месно надлежну царинарницу у случају прекорачења референтног износа;
– сваке године, најкасније до краја јануара, доставити месно надлежној царинарници попис свих транзитних поступака окончаних претходне године с детаљним подацима о отпремној испостави, одредишној испостави, описом робе, бруто масом робе, вредности робе, те висином могућег царинског дуга;
– на захтев Управе царина омогућити увид у документацију која се односи на вођене евиденције;
– на захтев Управе царина дати на располагање сву документацију која се односи на издато одобрење.
Место и датум: Име, презиме и потпис подносиоца захтева:
…………………………………. …………………………………………..……………
печат привредног друштва
Образац захтева преузет из акта Управе царина, број: 148-03-030-13-11/4/2011 од 25. 11. 2011. године који се налази и на сајту Управе царина.
Пет очигледних предности за привредне субјекте који користе генерално обезбеђење
- Реч је о поједностављеном царинском поступку. Алтернатива му је коришћење неког од видова појединачног обезбеђења (новчани депозит, ваучери или банкарска гаранција за једну транзитну операцију) уз суочавање са свим негативним аспектима примене појединачног обезбеђења.
- Уколико привредни субјект има потребу да користи и неке друге видове поједностављених транзитних поступака, пре подношења таквог захтева претходно мора да добије одобрење за употребу генералног обезбеђења.
- Добијањем одобрења за употребу генералног обезбеђења са умањеним референтним износом, а посебно добијањем одобрења за ослобођење од полагања обезбеђења у поступку транзита робе, привредни субјект стиче знатне предности у односу на остале главне обвезнике који послују на једном царинском подручју.
- Позитиван став да се привредном субјекту може одобрити примена генералног обезбеђења свакако представља и позитиван сигнал не само за царинску администрацију и остале државне органе, већ и за остале учеснике у спољнотрговинском пословању који јесу или могу постати пословни партнери главног обвезника коме је овакво одобрење издато.
- Знатно мање финансијске (и друге) обавезе према пословној банци која се у овим случајевима јавља као гарант, будући да на овај начин привредни субјект нема обавезу издвајања оне висине финансијских средстава које би иначе морао да положи у пословној банци – гаранту уколико је реч о процедури добијања гарантне исправе у висини од 100% референтног износа (или у најгорем случају добијања појединачног обезбеђења). Тако „ослобођена” средства привредни субјект може уложити у проширење технолошких капацитета, едукацију запослених, унапређење маркетинга и остале могуће активности које ће у крајњем исходу довести до квалитетнијег пословања, а последично томе и до његове веће конкурентности на тржишту.
Референтни износ се може дефинисати као онај износ царинског дуга који може настати за робу коју главни обвезник ставља у царински поступак транзита у периоду од седам дана.
Уколико се на основу информатичких могућности путем електронске размене података размењују и подаци о положеном обезбеђењу, главни обвезник нема обавезу да уверење подноси отпремној царинарници.
Царински орган издаје онолики број уверења колико је подносилац захтева и навео у свом захтеву, а број је идентичан броју отпремних царинарница у којима отпочињу транзитни поступци у којима је носилац одобрења истовремено и главни обвезник.